ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΩΝ ΧΟΡΩΝ – Α.Σ.Ι.Σ. 2018

ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΩΝ ΧΟΡΩΝ – Α.Σ.Ι.Σ. 2018

ΘΕΜΑ: «Επαγγέλματα του χθες…»
Χαιρετισμοί – Έναρξη: 18:00

κα. Αικατερίνη Μουζάκη, Γενική Διευθύντρια Λεοντείου Σχολής Νέας Σμύρνης

κ. Γεώργιος Λιναρδάτος, Γενικός Διευθυντής Εκπαιδευτηρίων  Αυγουλέα – Λιναρδάτου

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΑΥΓΟΥΛΕΑ-ΛΙΝΑΡΔΑΤΟΥ

ΠΕΡΙΟΧΗ: Μικρά Ασία
ΧΟΡΟΙ: Γυαλό γυαλό, Άιντε όπλες, Άτταρης, Τέσσερα μάτια, Καρσιλαμάς Σμύρνης, Πολίτικο Χασάπικο, Χασάπικο Βιθυνίας.
ΦΟΡΕΣΙΑ: ΜΙΚΡΑΣ ΑΣΙΑΣ
ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ: κ. Βασίλης Μεσσαριτάκης

ΕΛΛΗΝΟΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΑΓΩΓΗ
ΠΕΡΙΟΧΗ: Ήπειρος
ΧΟΡΟΙ: Μπεράτι, Ζαγορίσιος, Τσάμικος, Συγκαθιστός-γύρισμα
ΦΟΡΕΣΙΑ:
ΖΑΓΟΡΙΟΥ
ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ: κα. Χριστίνα Μπουρέλλα

 

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ»

ΠΕΡΙΟΧΗ:  Επτάνησα
ΧΟΡΟΙ: Απόψε την κιθάρα μου(καντάδα), Διβαράτικος, Μέρμηγκας, Αη Γιώργης, Θειακός
ΦΟΡΕΣΙΑ: ΕΠΤΑΝΗΣΑ
ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ: κα. Εύα Σάρδη, κ. Παναγιώτης Καραγάνης, κ. Θεοχάρης Κατσής

 

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΓΕΙΤΟΝΑ
ΠΕΡΙΟΧΗ: Φλώρινα
ΧΟΡΟΙ: Μαρινέλλα, Πουλάκι, Πουστσένο, Ζάραμο, Χασαπιά
ΦΟΡΕΣΙΑ: ΚΡΑΤΕΡΟ ΦΛΩΡΙΝΑΣ
ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ: κ. Σάκης Τσαγκογιάννης

 

ΝΕΑ ΓΕΝΙΑ ΖΗΡΙΔΗ
ΠΕΡΙΟΧΗ: Ανατολικό Αιγαίο
ΧΟΡΟΙ: Συρτός Ικαρίας, Συμπεθέρα, Ικαριώτικος, Πάτημα Λήμνου, Μπάλος Ικαρίας
ΦΟΡΕΣΙΑ: ΣΑΜΟΥ
ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ: κ. Παναγιώτης Νικολακόπουλος, κα. Σοφία Χατζάκη

 

ΣΧΟΛΗ ΜΩΡΑΪΤΗ

ΠΕΡΙΟΧΗ: Κρήτη

ΧΟΡΟΙ: Συρτός, Πεντοζάλης, Μαλεβιζιώτης
ΦΟΡΕΣΙΑ:
ΑΝΩΓΕΙΑ
ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ: κα.  Έλενα Κόντε

 

ΝΕΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ Γ. ΜΑΛΛΙΑΡΑ
ΠΕΡΙΟΧΗ: Θράκη
ΧΟΡΟΙ: Συγκαθιστός συρτός, Σούστα, Μπαϊντούσκα, Ζωναράδικος, Μαντηλάτος
ΦΟΡΕΣΙΑ: ΘΡΑΚΗΣ
ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ: κα. Ασημένια Τσαγκλή

 

Β΄ ΑΡΣΑΚΕΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΨΥΧΙΚΟΥ

ΠΕΡΙΟΧΗ: Μακεδονία

ΧΟΡΟΙ: Καγκελευτός Ιερισσού, Κόρη Ελένη, Τρεχάτος, 3ος Αντικριστός Μακεδονίας
ΦΟΡΕΣΙΑ: ΡΟΥΜΛΟΥΚΙ – ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ ΗΜΑΘΙΑΣ
ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ: κα. Βαρβάρα Βρεττάκου

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΔΟΥΚΑ

ΠΕΡΙΟΧΗ: Επτάνησα

ΧΟΡΟΙ: Λεβαντίνικος, Μπάλος Κεφαλονιάς, Ζαγαράκια, Φουρλάνα, Ρούγα

ΦΟΡΕΣΙΑ: ΚΕΡΚΥΡΑΣ-ΚΥΘΗΡΩΝ
ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ: κα. Μαρία Τρομπέτα

 

 

PIERCEAΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΕΛΛΑΔΟΣ
ΠΕΡΙΟΧΗ:  Δωδεκάνησα
ΧΟΡΟΙ: Συρτός, Πηδηχτός Ρόδου, Σούστα Σύμης
ΦΟΡΕΣΙΑ: ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ
ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ: κα. Κατερίνα
Τσιούφη

 

Ε.Ε.Ι. ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΑΘΗΝΩΝ – ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΨΥΧΙΚΟΥ

ΠΕΡΙΟΧΗ: Θεσσαλία

ΧΟΡΟΙ: Τάι-Τάι, Κλειστός Αργιθέας, Σουσάνα, Μπεράτι
ΦΟΡΕΣΙΑ: ΤΣΟΛΙΑΣ (Αγόρια), ΚΑΡΑΓΚΟΥΝΑ (Κορίτσια)
ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ: κα. Κική Φώτη

 

ΕΡΑΣΜΕΙΟΣ ΕΛΛΗΝΟΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΣΧΟΛΗ

ΠΕΡΙΟΧΗ: Μικρά Ασία

ΧΟΡΟΙ: Φωτιές, Συρτός, Καρσιλαμάς, Αϊβαλιώτικο Ζεϊμπέκικο, Χασάπικο αργό, Χασάπικο γρήγορο
ΦΟΡΕΣΙΑ: ΜΙΚΡΑΣ ΑΣΙΑΣ
ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ: κα. Νατάσσα Θανοπούλου

 

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ

ΠΕΡΙΟΧΗ: Κρήτη

ΧΟΡΟΙ: Συρτός, Λαζώτης, Μαλεβιζιώτης
ΦΟΡΕΣΙΑ: ΑΝΩΓΕΙΑ
ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ: κ. Δημήτρης Αρβανίτης

 

ΛΕΟΝΤΕΙΟΣ ΣΧΟΛΗ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ
ΠΕΡΙΟΧΗ:  Κυκλάδες
ΧΟΡΟΙ: Κοτσάκια Νάξου, Σούστα νύφης Κύθνου, Συρτός και Μπάλος Τζιάς.
ΦΟΡΕΣΙΑ: ΚΥΘΝΟΥ – ΠΑΡΟΥ
ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ: κ. Νικόλαος Ψωμάς

 

Μουσική επιμέλεια:  «ΧΟΡΟΣΤΑΛΙΤΕΣ»
Ρίτσα Ποζιού: τραγούδι
Ηλίας Μαυρίκης: λαούτο, κιθάρα
Φάνης Φωτόπουλος: κλαρίνο, φλογέρα
Τάσος Γουσέτης: βιολί, μαντολίνο
Βασίλης Μεσσαριτάκης: κρουστά, τσαμπούνα
Κωνσταντίνα Πάτση: σαντούρι, τραγούδι
Αστρινός Ζαχαριουδάκης: κρητική λύρα

 

Καλλιτεχνική επιμέλεια: Βασίλης Μεσσαριτάκης (Καθηγητής Φυσικής Αγωγής, Ερευνητής Λαογράφος-Εισηγητής, χοροδιδάσκαλος Εκπαιδευτηρίων Αυγουλέα-Λιναρδάτου)
Επιμέλεια κειμένων: Κωνσταντίνος Νίταρης (Φιλόλογος-καθηγητής, Εκπαιδευτηρίων Αυγουλέα-Λιναρδάτου)
Αφήγηση: Κωνσταντίνος Νίταρης (Φιλόλογος-καθηγητής, Εκπαιδευτηρίων Αυγουλέα-Λιναρδάτου), Ζέττα Καλαποθαράκου (Αρχαιολογία-ιστορία τέχνης, Tμήμα εκδηλώσεων Εκπαιδευτηρίων Αυγουλέα-Λιναρδάτου)

 

Επιμέλεια – Οργάνωση
Μαρία Στρατάκου: Διευθύντρια Αθλητικού – Πολιτιστικού Κέντρου Εκπαιδευτηρίων Αυγουλέα-Λιναρδάτου, Καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής
Νικόλαος Ψωμάς: Υπεύθυνος Α.Σ.Ι.Σ. – Καθηγητής Φυσικής Αγωγής Λεοντείου Σχολής Νέας Σμύρνης
Σπανός Κωνσταντίνος: Εικαστική επιμέλεια αφίσας, πρόσκλησης και προγράμματος, Λεόντειος Σχολή Νέας Σμύρνης

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *